Monday, February 26, 2024

Independent Spirit Awards 2024: Οι υποψηφιότητες

94 views
Κοινοποίηση

Τα βραβεία που τιμούν τις τηλεοπτικές και ανεξάρτητες ταινίες ανακοίνωσαν τις υποφηψιότητές τους, με τις ταινίες «American Fiction», «May December» και «Περασμένες Ζωές» να κυριαρχούν.

Ανακοινώθηκαν πριν λίγο οι υποψηφιότητες για τα Independent Spirit Awards 2024, τα οποία και φέτος θα τιμήσουν τις τηλεοπτικές και ανεξάρτητες ταινίες με μικρότερο προϋπολογισμό.

Οι ταινίες «American Fiction», «May December» και «Περασμένες Ζωές» κυριάρχησαν στις υποψηφιότητες, συγκεντρώνοντας πέντε υποψηφιότητες οι καθεμία. Και οι τρεις ταινίες είναι υποψήφιες για το βραβείο Καλύτερης Ταινίας, όπου θα συναγωνιστούν και με τα «All of Us Strangers», «Passages» και «We Grown Now».

Οσο αφορά τις τηλεοπτικές υποψηφιότητες τα «The Last of Us» και το «I’m a Virgo» βρίσκονται μπροστά με τέσσερις υποψηφιότητες η καθεμία. Μόνο οι νέες τηλεοπτικές εκπομπές που έχουν προβληθεί για μία σεζόν και κυκλοφόρησαν από την 1η Ιανουαρίου 2023 έως τις 31 Δεκεμβρίου 2023, είναι κατάλληλες για τα βραβεία. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ορισμένες σειρές με μεγάλο προϋπολογισμό κρίθηκαν επιλέξιμες για τα βραβεία.

Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει για τις κινηματογραφικές παραγωγές, όπου οι ταινίες πρέπει να κοστίζουν λιγότερο από 30 εκατομμύρια δολάρια για παραγωγή για να ληφθούν υπόψη. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ταινίες όπως το «Poor Things», το «Nyad» και το «Maestro» του Netflix δεν είχαν καμία διάκριση.

Οι νικητές θα ανακοινωθούν στις 25 Φεβρουαρίου 2024. Μπορείτε να διαβάστε παρακάτω την λίστα με τις υποψηφιότητες.

Καλύτερη Ταινία

All of Us Strangers
American Fiction
May December
Passages
Past Lives
We Grown Now

Καλύτερη Πρώτη Ταινία

All Dirt Roads Taste of Salt
Chronicles of a Wandering Saint
Earth Mama
A Thousand And One
Upon Entry

Βραβείο Τζον Κασαβέτη – Στην πρώτη ταινία με κόστος κάτω του ενός εκατομμυρίου δολαρίων

The Artifice Girl
Cadejo Blanco
Fremont
Rotting in the Sun
The Unknown Country

Σκηνοθεσία

Αντριου Χέι (All of Us Stranger)
Τοντ Χέινς (May December)
Γουίλιαμ Ολντρόιντ (Eileen)
Αϊρα Σακς (Passages)
Σελίν Σονγκ (Past Lives)

Σενάριο

The Holdovers
American Friction
Birth/Rebirth
Bottoms
Past Lives

Καλύτερο Πρώτο Σενάριο

May, December
Theater Camp
Chronicles of a Wandering Saint
The Startling Girl
Upon Entry

Καλύτερος Α’ Ρόλος

Τζέσικα Τσαστέιν (Memory)
Γκρέτα Λι (Past Lives)
Τρέις Λιζέτ (Monica)
Νάταλι Πόρτμαν (May December)
Τζούντι Ρέιες (Birth/Rebirth)
Φραντς Ρογκόφσκι (Passages)
Αντριου Σκοτ (All of Us Strangers)
Τεγιάνα Τέιλορ (A Thousand And One)
Τζέφρι Ράιτ (American Fiction)
Τέο Γιού (Past Lives)

Καλύτερος Β’ Ρόλος

Ερικα Αλεξάντερ (American Fiction)
Στέρλινγκ Κ. Μπράουν (American Fiction)
Νόα Γκάλβιν (Theater Camp)
Αν Χάθαγουεϊ (Eileen)
Γκλεν Χάουερτον (BlackBerry)
Μαρίν Αϊρλαντ (Eileen)
Τσαρλς Μέλτον (May December)
Ντα’ Βιν Τζόι Ράντολφ (The Holdovers)
Καταλίνα Σααβέντρα (Rotting in the Sun)
Μπεν Γουίσο (Passages)

Καλύτερος Πρωτοεμφανιζόμενος Ηθοποιός

Μαρσόν Λιντς (Bottoms)
Ατιμπόν Ναζαΐρ (Mountains)
Τία Νομόρε (Earth Mama)
Ντόμινικ Σέσα (The Holdovers)
Αναϊτα Γουάλι Ζάντα (Fremont)

Φωτογραφία

Monica
The Holdovers
All Dirt Roads Taste of Salt
Chronicles of a Wandering Saint
We Grown Now

Μοντάζ

Rotting in the Sun
We Grown Now
How to Blow Up a Pipeline
Theater Camp
Upon Entry

Βραβείο Ρόμπερτ Ολτμαν για το Καλύτερο Καστ

Showing Up

Ντοκιμαντέρ

Bye Bye Tiberias
Four Daughters
Going to Mars: The Nikki Giovanni Project
Kokomo City
The Mother of All Lies

Καλύτερη Διεθνής Ταινία

Anatomy of a Fall
Godland
Mami Wata
Totem
Zone of Interest

Someone to Watch

Τζοάνα Αρνοου
Λάουρα Μος
Μόνικα Σορέλε

Truer Than Fiction

Σετ Χερνάντεζ
Τζέσι Σορτ Μπουλ, Λάουρα Τομασέλι
Σιέρα Ούριτς

Ντοκιμαντέρ Χωρίς Σενάριο

Deadlocked: How America Shaped the Supreme Court
Dear Mama
Murder in Big Horn
Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence
Wrestlers

Καλύτερη Νέα Σειρά

Beef
Dreaming Whilst Black
I’m A Virgo
Jury Duty
Slip

Καλύτερος Α’ Ρόλος σε Σειρά

Εμα Κόριν (A Murder at the End of the World)
Ντόμινικ Φίσμπακ (Swarm)
Μπέτι Γκίλπιν (Mrs. Davis)
Τζαρέλ Τζερόμ (I’m a Virgo)
Ζόι Λίστερ-Τζόουνς (Slip)
Μπελ Πόουλεϊ (A Small Light)
Μπέλα Ράμσεϊ (The Last of Us)
Ραμόν Ροντρίγκεζ (Will Trent)
Αλι Γουόνγκ (Beef)
Στίβεν Γιούν (Beef)

Καλύτερος Β’ Ρόλος σε Σειρά

Μάρεϊ Μπάρτλετ (The Last of Us)
Μπίλι Εϊλις (Swarm)
Τζακ Φάρδινγκ (Rain Dogs)
Νικ Οφερμαν (The Last of Us)
Αντίνα Πόρτερ (The Changeling)
Λούις Πούλμαν (Lessons in Chemistry)
Μπένι Σάφντι (The Curse)
Λουκ Τένι (Shrinking)
Ολίβια Γουάσινγκτον (I’m a Virgo)
Τζέσικα Γουίλιαμς (Shrinking)

Καλύτερος Πρωτοεμφανιζόμενος Ηθοποιός σε Σειρά

Κλαρκ Μπάκο (The Changeling)
Αρια Μία Λομπέρτι (All the Light We Cannot See)
Αντζάνι Σάλμοντ (Dreaming Whilst Black)
Κέιβον Μοντρεάλ Γουντάρτντ (The Last of Us)
Κάρα Γιάνγκ (I’m a Virgo)

Καλύτερο Καστ σε Σειρά

Jury Duty

πηγη – FLIX

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ

396402682 346095894498427 6008047625443043260 N

@2023 –  All Right Reserved. Designed and Developed by Digital Cities IKE

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?